330i
|
25.8.201113:29
Tak tohle jsou vyčerpávájící informace! Super!
Odpovědět0 0
Norbou
|
1.2.201014:20
Pěkný článek, jestli jej správně chápu, ochlazovaná část tedy skutečně může být i nad chladičem a mělo by to fungovat i když je headpipe v úhlu 90 stupňů. Zajímavé. Asi je to o trochu méně efektivní, viz. vzorec ale funguje to. Geniální.
Odpovědět0 0
termit256
|
8.7.200816:12
v kusovem mnozstvi?
Odpovědět0 0
V. Kotlik
|
8.7.200817:23
Odpovědět0 0
termit256
|
8.7.200820:39
Prave ze tyhle quick-cool nejsou heatpipe ale vyse uvadeny termosifon. Pracuji jen pokud je teply konec niz nez studeny (sklon cca 30°) Mam vyzkouseno. Potrebuji aby trubicky pracovaly ve vodorovne poloze a tyhle se naprosto nechytaji.
Odpovědět0 0
V. Kotlik
|
11.7.200810:16
Aha, tak to jsem se nechal zmast nazvem :( Tak bouhuzel neporadim kde je sehnat, myslel jsem, ze to jsou skutecne heatpipe. Budete muset udelat vodni okruh, ale uz to neni tak pekne reseni :(
Odpovědět0 0
oynas
|
13.3.200811:38
Bolo by možné o tejto problematike diskutovať viac do hĺbky? Dosť ma to zaujíma.
Odpovědět0 0
Lacino
|
26.4.200715:40
Clanok je uplne paradny, mam vsak dotaz, kde by sa nejaka kapilarna heatpipa dala zohnat ...
Odpovědět0 0
Selský rozum mi říká že na účinost headpipe bude mít kromě teploty při které se látka opařuje vliv také teplota při které se sráží. Nepletu li se zajímalo by mě jaký. Třeba konkrétně u té vody
Odpovědět0 0
fakt dobrej clanek :)
Odpovědět0 0
Článek se mi líbil, není zbytečně zdlouhavý a je dobře napsaný, ale trochu mě zarazil graf - na ose x je teplo Q s jednotkou W - watty? Teplo (respektive jeho množství) je energie, tak by mělo mít jednotku jouly, nebo alespoň Wh, ne? Předpokládám, že je tím "teplem" myšlen tepelný výkon..
Snad se nemýlím :)
Odpovědět0 0
Jednotky u grafu jsou spravne, protoze jde o odebirany tepelny vykon od zdroje tepla(napr. procesoru). Jouly se pouzivaji, kdyz bychom privedli konkretni mnozstvi tepla, napriklad odebrali jsme telesu energii 20J a teplota klesla o 2°C. V grafu je vsak odebirany vykon a pak se jedna o Jouly za vterinu, to je odebirana energie za jednotku casu, tedy treba 20J/s = 20W = 20*3600=72000W/h, pokud bych to prevedl na jednotky, ktere jste uvedl.
Odpovědět0 0
V legende pod grafem je Q....privadene teplo, mysleno jako teplo neustale privadene, tedy tepelny tok.
Odpovědět0 0
Krásný článek!
Už dlouho jsem si tak hezky nepočetl, doufám že vám vydrží forma a stvoříte další opravdu profesionální a skvělé kousky!
Ale! Nechci být hnidopich, ale pokud jde o tok, nemělo by tam být malé q?
Odpovědět0 0
Ono je to bohuzel v kazde literature oznacovano jinak, nejcasteji pouzivam Q, aby to bylo uplne spravne melo by mit nad sebou tecku, ale hodne se to zanedbava a rozlisuje se to podle toho jestli jsou jednotky [J] nebo [W]. Tedy u tepla, u hmotnostniho nebo obemoveho prutoku jsem tecku videl vzdycky.
Odpovědět0 0
Skvělý článek. Díky. Nějak mi ve všech těch vzorcích vypadlo "skupenské teplo taní/varu" ... čili je ještě potřeba počítat s jistou energií, která je potřeba ke změně skupenství, z kapaliny na plyn a naopak. Při změně skupentství je teplo(energie) přijímána, ale teplota neroste. Což je ve prospěch učinnosti heatpipe.
PS: doufám že jsem to v textu nepřehlíd .... :)
Odpovědět0 0
bezva clanek, musim si ho precist v klidu... :)
Odpovědět0 0
OCLab_cz
|
1.2.200722:51
Odpovědět0 0
Chtel bych jen upozornit, ze v danem clanku na OCLab doslo k zamene dvoufazoveho termosifonu za heat pipe (v pasazi "Princip heat pipe"). Uvedené grafy lze vztahovat pouze na vylozene konkretni pripad konkretni jedne heat pipe s presnymi rozmery jak telesa, tak kapilarnich drazek a pouzitou pracovni latku. To tam bohuzel chybi, coz je skoda a melo by to byt doplneno, protoze pri pouziti ruznych druhu pracovnich latek, rozmeru kapilar a materialu jsou grafy vykonu ci tepelnych odporu v zavislosti na delce a naklonu zcela odlisne. Pokud tam nejsou vsechny tyto podminky uvedeny, grafy jsou nemaji patricnou vypovidajici hodnotu.
Odpovědět0 0
OCLab_cz
|
2.2.200716:06
Jo děkuju za upozornění, přepošlu to autorovi aby to případně doupravil.
Odpovědět0 0
Všetci ten článok vychvaľujú, tak aby to nebolo také jednotvárne, nájdem nejakú chybičku. .... Kurnik, nemôžem nič nájsť !!!!
Odpovědět0 0
gro
|
1.2.200715:05
Odkud je nabranej ten termosifon ? na celem internetu se to prakticky jako nazev nepouziva, asi proto ze principielne jde o to same, proste tepelna trubice.
Odpovědět0 0
Myslím že se mýlíte. Tepelná trubice je překladem heatpipe, někdy se ale používá i jako souhrnné označení pro celou kategorii těchto "zařízení" přenášejících teplo z místa A do místa B. Termosifon (thermosyphon) je konkrétní označení konkrétního principu a v tomto případě je použit správně.
Odpovědět0 0
gro
|
2.2.20070:56
špíš konkrétního typu ne ? princip je pořát strejný, snížení teploty varu snížením tlaku.
Odpovědět0 0
principu a z něho vycházejícího typu/kategorie. I kapilarita (kterou využívají heatpipes) je principem, ne typem.
Odpovědět0 0
gro
|
2.2.200711:18
Tak potom využívají oba "principy" stejný 'princip' sníženýho tlaku, no to je super definice.
BTW název heatpipe je tímpádem potom dost nešťastný až zmatečný, oboje je totiž vyrobeno z trubek a oboje slouží k transferu tepla.
Odpovědět0 0
tak tak, s tím posledním nelze než souhlasit :-(
Odpovědět0 0
Rozdil mezi termosifonem a heat pipe je hlavne v tom, ze heat pipe diky poreznimu materialu dokaze nasavat zkondenzovanou kapalinu z nissi polohy zpet k vyparniku, tudiz muze pracovat v jakekoliv poloze, pouze s jistym omezenim vykonu. Termosifon pracuje jen v poloze kdy je kondenzator vyse nez vyparnik, protoze neobsahuje porezni latku a kapalina musi samospadem stekat zpet do vyparniku. Za dalsi, termosifon byl vynalezen drive nez heat pipe, a nazev ma pravdepodobne z toho ze slo o velkou banku s kapalinou a trubku smerem vzhuru. Termosifon dokaze prenest vetsi mnozstvi tepla na jeden centimetr ctverecni prurezu oproti heat pipe stejného prumeru, ktera ma prurez transportnim prosotrem omezeny porezni latkou a navic v polohach, kde je vyparnik vyse nez kondenzátoe, je jeji vykon omezen schopnosti porezni latky nasavat kondenzat zpet k výparníku, aby mohl odebirat teplo. Termosifon je samozrejme tez levnejsi na vyrobu. Souhrne vzato jde jen o vhodnost pouziti. Kdyz bych pouzil hodne spatne srovnani, tak je to asi jako motor na benzin a motor na naftu. Oba odvadeji stejnou praci, kazdy vsak trochu jinak a s jinými výhodami i nevyhodami.
Odpovědět0 0
gro
|
3.2.20071:14
Ale ja rozumim jak to funguje jenom by me v zivote nenapadlo hledat klicove slovo "termosifon", kdyz se jedna o vetev zarizeni vyuzivajici stejny zakladni princip snizeneho tlaku (v trubici) melo by to byt odrazeno v jejich nazvu (a ne pojmenovavat podle tvaru ten muze byt jakykoliv i kdyz kvuli podstate principu je jen urcity "nejvhodnejsi"), jinak je vec nesystematicka az debilni (zvlaste pokud se zarizeni ve tvaru syfonu neuvazuje (je jen pritomen jeho princip)).
Odpovědět0 0
No ale musite je nejak odlisit, kdyz heat pipe(HP) muze pracovat v jakekoliv poloze a termosifon ne a navic termosifon ma spostu podob za kterymi by jste ho ani nehledal, kdezto HP je proste jen trubka, obcas nejak zmodifikovana , ale porad trubka. Takhle napriklad vypada termosifon v rodinnem domku
http://demo.apogee.net/res/rewhsts.asp
Takovyhle rozvod byste s heat pipe neudelal. Videl jsem chlazeni motorky pomoci termosifonu, muzu vam rict ze bych ho nepoznal, kdyby to tam nebylo uvedeno :)
Musim vam vsak dat za pravdu, protoze kdybych se o termosifonu nedocetl, zamenoval bych ho za heat pipe, jako to dela vetsina , nehledal bych nejake takove zarizeni pod klicovym slovem "termosifon" a rozhodne bych ho na tom schematu rodinneho domku nepoznal. Proto jsem ho taky do clanku zaclenil, aby vstoupil v povedomost.
Odpovědět0 0
tomas.tomas
|
14.3.200720:39
Termosifon využívá toho že teplejší teplonosná látka má nižší hustotu než studenější a proto proudí vzhůru (samotížný oběh). Toho se využívá v topenářství například při napojení akumulačních zásobníků tepla kde termosifon zajistí aby se teplá teplonosná látka samovolně neochlazovala v připojeném potrubním systému. Nedochází vněm k vypařování a ke kondenzaci a s tepelnou trubicí to nemá nic společného.
Ten obrázek
http://demo.apogee.net/res/rewhsts.asp
je temosifon protože po západu slunce neproudí teplá teplonosná látka do kolektoru kde by se ochlazovala, ale s vypařováním a kondenzací a tepelnou trubicí to nemá nic společného. Ale je snad možné to udělat i jakou tepelnou trubici a o tom píši zde:
http://www.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=104733&start=0
Odpovědět0 0
Otazka k uvedenemu prikladu: aby heatpipe zacala pracovat s vodou jako pracovni latkou, tedy aby voda byla uvedena do bodu varu pri 80 C, nemel by byt podle tabulky nastaven pracovni tlak v heatpipe na 47,41 kPa?
Odpovědět0 0
Grol2
|
1.2.200713:12
Jo, taky me to trklo...
Odpovědět0 0
Dekuji za upozorneni, opraveno. Jsem rad, ze jsou ctenari pozorni :o)
Odpovědět0 0
mikeovec
|
1.2.200711:24
Spickovy clanok, dakujem! Bol by som nesmierne vdacny, ak by bolo pokracovanie o navrhu heat-pipe. Autor sice varoval pred znacnou koplikovanostou vykladu, ale po precitani tohoto clanku nemam ziadne obavy, ze by autor nedokazal podat problematiku zrozumitelnou formou.
Odpovědět0 0
mikeovec
|
1.2.200711:38
Jedna vec, co by som osobne rad videl: keby bola tabulka pracovnych latok doplnena o bezne dostupne latky typu etanol, propan, butan, olej, rozne nemrznuce zmesi, chladiva R-kovej rady. Sice sa to da nastudovat v roznych tabulkach, ale lomcuje so mnou pohodlnost :)
Odpovědět0 0
PL2K
|
2.2.200713:11
Me clanek rovnez zaujal a byl by jsem vdecny za pokracovani clanku o navrhu heat-pipe. Myslenka zkonstruovat si podomacku heat-pipe me nahlodava jiz delsi cas.
Odpovědět0 0
joudaccc
|
1.2.200711:02
sorry jestli jsem to tam nenasel ale pracuje i vzuru nohama nebo jenom jak?
jo kdybyste si chtel nekdo hrat tak jsem je videl i samostatne asi za 3eura v jednom nemeckym shopu
Odpovědět0 0
jfb
|
1.2.200717:19
tak jak je v článku "To heat pipe umožňuje, aby pracovala v poloze, kdy je kondenzátor níže než výparník" v kondenzátoru je kapalina tekutá, takže v HP může téct do kopce = HP na poloze nezáleží
Odpovědět0 0
Kvakor
|
1.2.200710:28
V uvedenem grafu chybi jeste jedna oblast, ve ktere se heatpipe prestava chovat jako heatpipe. Pokud teplota vzroste natolik, ze se veskera kapalna v trubici vypari (tj. kondenzator bude natolik teply, ze se na nem uz zadna kapalina nebude kondenzovat), poklesne teplena vodivost heatpipe o nekolik radu, temer na uroven obycejne dute trubice (plyny jsou spatne vodice tepla). V grafu by takova oblast vypadala jako zlom, po nem by nasledovala velmi strme stoupajici krivka.
Jedinou vyjimkou by byla trubice, ve ktere by byl dostatecny tlak na to, aby se prekrocil kriticky bod, ale ten je u naprotse vetsiny pouzivanych kapalin daleko mimo rozsah pracovnich teplot a tlaku (treba u vody je to 374 stupnu Celsia a 22 MPa).
Odpovědět0 0
V grafu ta oblast nechybi, je uvedeno, ze graf plati pro dostatecne nadimenzovane heat pipe a to se netyka stavu, ktery jste uvedl. Krom toho, pri navrhu vychazime z maximalniho mozneho tepelneho vykonu, ktery navysime koeficientem, podle typu presnosti vypoctu aby k takovemu stavu dojit nemohlo. A v pripadech, kde hrozi dosazeni vysokych tlaku (nejde uz o heat pipe ktere jsou pouzivany v PC) jsou vybaveny pojistnymi ventily atd...
Odpovědět0 0
Mirek__
|
1.2.20079:55
Privital bych jeste realnou fotku v podelnem rezu, zajimavejsi nez 10 nakresu :)
Odpovědět0 0
Clanek je moc hezky, jen bych se primlouval za cesky nazev tepelna trubice, to vecne heatpipe docela taha za oci;)
Jinak pisete ze "U heat pipe, se kterými se setkáte v počítačích lze vodu jako pracovní látku použít." Co se v nich ale pouziva doopravdy?
Odpovědět0 0
ppg
|
1.2.20079:52
Někdy i vodka - tedy směs vody a ethanolu. Tak jsem to aspoň slyšel před 15 lety.
Odpovědět0 0
Johny Bravo123
|
1.2.20079:38
super článek vůbec ho nechápu!
Odpovědět0 0
Doom3
|
1.2.20078:00
parádní článek.
Odpovědět0 0
Atom
|
1.2.20077:58
Super..
Odpovědět0 0
Tak precízne, jednoducho vysvetlená problematika ako pracuje heat pipe som nevidel. Super to by si zaslúžilo aj 1* :)
Odpovědět0 0